Profilaktyka wad postawy

Prawidłowy rozwój dziecka to zagadnienie niezwykle kompleksowe. Dzisiaj skupimy się na wadach, jakie mogą rozwinąć się w obrębie narządów ruchu, oraz na ich profilaktyce. Poruszając temat wad stóp trzeba pamiętać, że dzieci rosną szybko i w równie błyskawicznym tempie mogą wykształcić się deformacje.Wrodzone i nabyte wady stóp u dzieci


U maluchów kości i mięśnie dopiero rosną i rozwijają się. Mięśnie stóp są słabe, podobnie ścięgna – stąd też proces, w którym dziecko uczy się utrzymywać samodzielnie równowagę musi trwać. Początkowo maluch chodzi z charakterystycznie rozstawionymi nogami, dopiero około 36 miesiąca życia stopy zaczynają układać się w położeniu pronującym. Oczywiście, aby dostrzec  nieprawidłowości w sferze rozwoju stóp dziecka należy mieć obraz tego, w jaki sposób prezentuje się stopa zdrowa. Pamiętajmy jednak, że do 4 roku życia u dziecka normalne jest też tzw. płaskostopie fizjologiczne. Podstawą leczenia wszystkich wad postawy oraz wad rozwojowych stóp jest rehabilitacja i fizjoterapia. Jednym z jej elementów jest chodzenie boso po miękkim i naturalnym podłożu, ale też inwestycja w najlepsze buty dla rocznego dziecka.  

Poważniejszą wadą pozostaje tzw. szpotawość stóp, która niestety występuje dość często. Zmiana ta znacząco utrudnia życie malucha, bo uniemożliwia bezbolesne przemieszczanie się czy zabawę. Szpotawość stóp (ich sierpowaty kształt spowodowany przykrótkim ścięgnem Achillesa) można leczyć przy pomocy specjalnych ćwiczeń, niestety konieczny może się też okazać zabieg.

Nie wszystkie wady stóp są jednak wrodzone – niektóre z nich mogą być powodowane przez...źle dobrane obuwie. Osłabienie mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do wady chodu i stopy płasko – koślawej to jedna z takich zmian. Inną częstą deformacją jest stopa wydrążona, czyli nieprawidłowo podniesione podbicie stopy i zgięcie palców. To najczęściej efekt noszenia niedopasowanych bucików, np. zbyt ciasnych.

Profilaktyka – na co dzień

Mówiąc o profilaktyce wad postawy i narządów ruchu nie sposób nie wymienić dobrze dopasowanego obuwia dziecięcego polecanego przez specjalistów. Odpowiednio zaprojektowane modele marki Komuello zostały stworzone z myślą o małych stopach i ich prawidłowym rozwoju.

Lekka, a jednocześnie miękka konstrukcja pozwala komfortowo się przemieszczać. Buty dziecięce polecane przez fizjoterapeutów są dopasowane do stopy, ale nie ograniczają jej ruchomości, delikatnie podtrzymują piętę, lecz jej nie uciskają.
Elastyczna i antypoślizgowa podeszwa zwiększa bezpieczeństwo dziecka, którego pierwsze spacery mogą być przecież niepewne, a przez to – maluch może być narażony na upadek. Co istotne, buty dziecięce barefoot zaprojektowane są w taki sposób, by nie ograniczać ruchów, ich miękka cholewka znajduje się na takiej wysokości, by staw skokowy nie był blokowany.

Priorytetem pozostaje nie tylko unikalna budowa lekkich butów dla dziecka, ale też wykorzystanie przy ich produkcji surowców najwyższej jakości, gwarantujących odpowiednią przepuszczalność powietrza, a tym samym komfort termiczny dla dziecka.

Warto pamiętać, że dziecko cały czas się rozwija i zmienia – a stopy zyskują prawidłowy układ dużo później, bo około 9 – 10 roku życia. Nie oznacza to jednak, że wybór obuwia wcześniej można pozostawić przypadkowi. Obuwie dla najmłodszych dzieci musi gwarantować im pełen komfort – zarówno jeżeli chodzi o buty „na wyjście”, jak i o kapcie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December