Czy obuwie dla dzieci w żłobku ma znaczenie?

Czy obuwie dla dzieci w żłobku ma znaczenie?

Prawdy i mity o tym, jak dobrać odpowiednie buty dla najmłodszych.

 

     Dzieci, to najważniejsza grupa społeczna, której należy poświęcić ogrom uwagi i troski.
Od najmłodszych lat należy dbać o ich prawidłowy rozwój i komfort, a na to ogromny wpływ ma garderoba małego człowieka. Każdy maluch uczęszczający do żłobka, to dziecko do 3. roku życia. Prócz troski, bliskości i wsparcia, potrzebuje ono komfortu do stawiania pierwszych kroków w naszym żłobkowym świecie. Duża część maluszków stawia swoje pierwsze kroczki właśnie w naszych placówkach, dlatego warto postawić na wygodne i przede wszystkim dobrze wykonane obuwie.

Nie tylko pierwsze buty dziecka, ale również każde kolejne mają ogromne znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka.

Wybór butów dla dziecka w okresie żłobkowym nie należy do zbyt łatwych. Należy pamiętać, że stopy kształtują się aż do 18 roku życia, dlatego też, jeśli chcemy jak najlepiej o nie zadbać powinniśmy przy zakupie każdej kolejnej pary butów, zwracać uwagę na te same cechy, co przy wyborze tych pierwszych bucików.

 

A jakie powinny być to cechy? Oto odpowiedź:

- lekkie,

- miękkie i elastyczne – łatwe zginanie w każdej części oraz możliwość wykręcania na boki,

- cienka, płaska podeszwa – im mniej jakichkolwiek podwyższeń tym lepiej,

- dopasowany zapiętek – tylna część buta ma tylko otulać piętę, a nie usztywniać,

- bez wyprofilowanej wkładki – podeszwa małej stópki jest wyścielona tzw. podściółką tłuszczową, która chroni struktury małej stópki i zwiększa jej powierzchnię podtrzymująco-nośną, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego podparcia,

- oddychające – im więcej przewiewnych materiałów tym lepiej, a wentylowana podeszwa jest dodatkową zaletą nie do przecenienia,

- cholewka nie blokująca stawu skokowego – najlepiej kończąca się poniżej lub w okolicach kostki. Dzięki temu możliwa jest swoboda ruchów,

- komfortowe – miękkie i wygodne, odpowiednio szerokie z przodu, aby paluszki mogły swobodnie poruszać się,

- nowe – to buty mają dopasować się do stopy, a nie odwrotnie

- prawidłowo dobrany rozmiar – buciki dla najmłodszych dzieci powinny być dłuższe od długości stopy o ok 0,5-0,9cm. Należy również zwrócić uwagę na szerokość i wysokość stopy.

         

     Wszystkie powyższe cechy powinny również posiadać kapcie do żłobka. Oprócz tego dodatkowy atut będzie stanowić łatwość ich zakładania i zdejmowania. Dziecko przebywając w żłobku wychodzi na spacer lub na plac zabaw, więc często zdejmuje i zakłada kapcie. Aby ta czynność nie była dla niego problematyczna i nie zabierała zbyt wiele czasu ważne jest, by wybrać takie kapcie, które maluch będzie w stanie sam założyć lub zdjąć.

Podeszwa kapci powinna być również antypoślizgowa, z dobrą przyczepnością do różnych powierzchni. Dzięki temu zapewnimy dziecku bezpieczeństwo podczas chodzenia, skakania, biegania oraz innej aktywności fizycznej.

 

 

Jedną z propozycji obuwia dla maluchów są innowacyjne buty Komuello, które wspierają ideę barefoot – oferując swoim odbiorcom odczucia maksymalnie zbliżone do tych, które towarzyszą im podczas chodzenia na boso.

W procesie ich produkcji nie używa się żadnych szkodliwych substancji oraz nie stosuje się jakichkolwiek klejów. Z kolei podeszwa wykonana jest z bezpiecznego materiału TPE zatwierdzonego przez Agencję  Żywności i Leków FDA.

 

     Znamy już najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać buty maluszka, ale jest jeszcze coś, o czym każdy rodzic powinien pamiętać. Już po wyborze i zakupie odpowiedniego obuwia należy systematycznie kontrolować wielkość stopy dziecka. Wiadomo nie od dziś, że stópka maluszka rośnie w ekspresowym tempie, więc nie możemy dopuścić do sytuacji, że buciki będą za małe, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wielu negatywnych skutków. Niestety, zwykle dziecko samo nam tego nie powie, więc to rolą rodziców jest regularne sprawdzanie czy stopa dziecka ma jeszcze wystarczającą ilość miejsca na swobodny ruch.

Świadomy wybór odpowiedniego obuwia ma ogromne znaczenie.

 

           

     Należy również pamiętać, że dzieci od najmłodszych lat chcą wyrażać swoją autonomię poprzez samodzielny wybór porannej garderoby.  Dlaczego im tego nie umożliwić?

     Zakup nowych bucików nie musi kojarzyć się z czymś niemiłym – wręcz przeciwnie!
Dając dziecku wybór sprawa okaże się dużo prostsza niż myśleliśmy, a dziecko będzie czuło, że ma wpływ na to, co jest przeznaczone tylko dla niego.  Obecnie przedsiębiorcy starają się urozmaicić swoją ofertę, bo przecież obuwie, prócz komfortu, dbałości o prawidłowy rozwój maluchów może być również ładne. Przyciągające uwagę grafiki, ciekawe rozwiązania kolorystyczne, to zachęta dla dzieci, by chętniej kroczyły w szeregach żłobkowych skrzatów.

     Ten wybór na pewno ułatwi Państwu firma Komuello, która specjalizuje się w produkcji odpowiedniego obuwia dla dzieci.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December