Kapcie dla dziecka – po co? I komu?

Kapcie dla dziecka – po co? I komu?

Dla dziecka w żłobku…. jak również i w domu. 

A co to są w ogóle kapcie?

Kapcie to rodzaj obuwia przeznaczony do noszenia w pomieszczeniach – najczęściej w domu.

W zależności od regionu Polski używa się różnych nazw np. na Górnym Śląsku i Wielkopolsce najpopularniejsze są laćki lub laczki, na Mazowszu kapcie, a w Krakowie pantofle. Na wschodzie kraju obuwie domowe często określa się jako ciapy, a w okolicach Częstochowy – chapcie.

Poza tym często spotykane nazwy to: papcie, paputki, bambosze czy trepki.

My zostaniemy jednak przy "kapciach".

I odpowiemy na pytanie:

Czy dziecku są potrzebne kapcie?

Obecnie wielu fizjoterapeutów i innych specjalistów uważa, że najlepsze dla dziecka jest chodzenie na boso. Opinia ta została również potwierdzona licznymi naukowymi dowodami. Dzięki temu stopy mają możliwość naturalnego i swobodnego poruszania się oraz odbierania bodźców poprzez bezpośrednie zetknięcie z podłożem.

My również uważamy, że chodzenie boso przynosi mnóstwo korzyści i dlatego też wspieramy ideę barefoot oferując nasze minimalistyczne buty.

Więc po co te kapcie?

Kapcie dla dziecka mają przede wszystkim chronić jego małe stopy przed skaleczeniem i zimnem. Dlatego też to głównie w okresie jesienno-zimowym wielu rodziców decyduje się na zakup kapci dla dziecka.

Kapcie kupujemy:

 • po pierwsze - ze względu na chłodniejszą porę roku i odczuwanie zimna w stopy
 • po drugie - z potrzeby ochrony przed uszkodzeniami
 • po trzecie - z obowiązku posiadania w większości żłobków lub przedszkoli obuwia zmiennego

Poza tym kapcie są również bardzo przydatne, wtedy gdy wybieramy się z dzieckiem w podróż i spędzamy kilka, bądź kilkanaście dni w hotelu lub innym ośrodku.

Z kolei kapcie z antypoślizgową podeszwą wybierane są wówczas, gdy zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka poślizgnięcia się malucha na wszelkich śliskich powierzchniach – głównie na płytkach lub panelach podłogowych.

No dobrze, …. znamy już rolę dziecięcych kapci, więc teraz warto dowiedzieć się jakie cechy powinny one posiadać, by były naszym najlepszym wyborem.

Zwykle jest tak, że dziecko przebywa w kapciach naprawdę przez wiele godzin. Dlatego też najważniejsze jest to by zadbać o komfort i bezpieczeństwo jego stóp.

Ale czy to wystarczy?

Otóż nie do końca. Każdy świadomy rodzic wie, że należy również zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię: odpowiednie kapcie, podobnie jak buty, powinny wspierać prawidłowy, naturalny rozwój małych stóp.  

Więc jakie cechy pozwolą to osiągnąć?

Oto najważniejsze z nich:

 • Lekkie
 • Miękkie i elastyczne
 • Oddychające
 • Posiadające cienką podeszwę
 • Wykonane z bezpiecznych materiałów
 • Antypoślizgowe
 • Łatwe do zakładania i zdejmowania
 • Bez profilowanej wkładki, z dobrze dopasowanym zapiętkiem
 • Prawidłowo dobrany rozmiar, odpowiednio dopasowany do stopy

Idealne kapcie dziecka powinny też zapewniać jego stopom wrażenie chodzenia na bosaka!

Wszystkie te cechy posiadają oczywiście nasze Komuellki - buty i kapcie w jednym, które powstały by chronić stopy dziecka i wspierać ich prawidłowy, naturalny rozwój.

Buciki dopasowują się do ruchu małych stóp gwarantując swobodę poruszania się i dbając o to co najważniejsze czyli o ZDROWIE. 

Pamiętaj!

Niewłaściwe obuwie może wyrządzić wiele złego, więc jeśli tylko masz wybór tego co najlepsze - ZAWSZE korzystaj z tej możliwości.

ŚWIADOMY WYBÓR ma ogromne znaczenie!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December