Pierwsze buty dla dziecka…

Pierwsze buty dla dziecka…

Już kupić czy czekać? – oto jest pytanie, jeśli JUŻ to JAKIE – ta myśl dręczy niebywale…

 

Wybór pierwszych bucików dla dziecka na pewno nie należy do łatwych. Kiedy dziecko zbliża się do momentu stawiania pierwszych kroczków każda mama zaczyna zastanawiać się jakie buty będą dla niego najlepsze. No właśnie i tu pojawia się szereg pytań dotyczących tego kiedy i jakie wybrać buty oraz na co powinno zwrócić się szczególną uwagę. A sprawa jest bardzo poważna, bo trzeba pamiętać, że źle dobrane obuwie może prowadzić do wielu wad.

Ale zacznijmy od początku…

Kiedy należy zakupić pierwsze buty dla dziecka?

Tak naprawdę odpowiednim czasem na zakup pierwszych bucików jest moment gdy dziecko zaczyna samodzielnie stawiać swoje kroki. Dopóki to nie nastąpi zwyczajnie buty nie są mu potrzebne.

Odpowiedź na pytanie „KIEDY?” już znamy, więc teraz czas na „JAKIE?”

No więc…

Jakie powinny być pierwsze buty dziecka?

Buty dla dziecka muszą być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe. Powinny wspierać procesy rozwojowe oraz nie ograniczać naturalnej aktywności malucha.

Budowa ma znaczenie!

Najważniejsze, aby buty miały nieuciskającą i miękką cholewkę ze sztywniejszym zapiętkiem, który ma za zadanie stabilizację pięty i stawu skokowego, jak również zapobiegnięcie otarciom. Oprócz tego należy zwrócić by tęgość buta była dostosowana do fizjologii stopy. Buciki powinny łatwo zginać się w miejscu palców – i tu należy zwrócić szczególną uwagę, że ten obszar to nie połowa buta lecz jego 1/3 długości. Co więcej w tym miejscu nie powinno być rzepów i tego typu elementów, które mogą po prostu przeszkadzać i uwierać. Wewnątrz buta musi być wystarczająca przestrzeń dla swobodnego ruchu paluszków. Wskazana jest też ochrona przed stłuczeniem palców np. w postaci nadlanego gumowego noska buta. Na końcu warto jeszcze wspomnieć o samym zapięciu, które powinno pozwolić na odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy dziecka.

Materiał i wykonanie.

Najlepszym wyborem są buciki wykonane z wysokiej jakości surowców. Bardzo ważne jest by zwrócić uwagę na przepuszczalność powietrza jak i pary wodnej. Dzięki temu możemy zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz buta zapobiegając przegrzaniu.  Jedną z najistotniejszych cech jest mocno elastyczna i antypoślizgowa podeszwa. Do produkcji obuwia powinny być użyte dobrej jakości materiały o sprawdzonym i bezpiecznym składzie. Surowce te muszą również zapewnić bucikom lekkość, dzięki czemu nie nastąpi nadmierne obciążenie stópek.

Pamiętaj! 

Świadomy wybór pierwszych bucików dla dziecka wpływa na bezpieczeństwo i wsparcie jego prawidłowego rozwoju.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December